Jadalnia – jak ją zaprojektować?

Wspólne spożywanie posiłków jednoczy rodzinę i pozwala zadbać o więzi między bliskimi. Niestety, wiele rodzin nie jada razem. Problemem jest nie tylko brak czasu, ale również miejsca, w którym swobodnie zmieściliby się wszyscy członkowie rodziny.
Jeśli w twoim mieszkaniu również go brakuje – zmień to! Stworzenie jadalni nie jest trudne a naprawdę się opłaca. Sprawdźmy więc jak zaprojektować jadalnię idealną.

Wygospodaruj miejsce i oblicz ile masz przestrzeni

Jeśli nie posiadasz dodatkowego pomieszczenia, które możesz przeznaczyć na jadalnię pozostaje wygospodarowanie miejsca na nią w pomieszczeniach, które są już urządzone. Najlepszym pomysłem jest urządzenie kącika jadalnego w kuchni, ale jeśli jest to niemożliwe, stół dla rodziny może znaleźć się również w salonie. Jeśli wybierzesz miejsce, w którym urządzisz jadalnię zmierz dokładnie jakie ma wymiary. Dzięki temu unikniesz błędów podczas zakupu stołu czy krzeseł i zyskasz pewność, że twoi członkowie rodziny będą czuli się w pełni komfortowo podczas wspólnych posiłków.


Zastanów się nad wyborem mebli

Jeśli wiesz już jaką ilością miejsca dysponujesz możesz przejść do urządzania go. Kluczowe znaczenie ma oczywiście wybór odpowiednich mebli. Wbrew pozorom, nie musi być to wcale klasyczny, duży i ciężki drewniany stół. Jeśli nie dysponujesz dużą ilością miejsca możes postawić na okrągły stolik. W odróżnieniu od prostokątnych stołów pozwala on na zajęcie miejsca z każdej jego strony, dzięki czemu może zmieścić się przy nim więcej osób. Bardzo ważne, aby stół, który wybierzesz był solidny i stablilny, podobnie jak krzesła, które się przy nim znajdą. Powinny być dopasowane do kolorystyki stołu i tworzyć z nim spójną całość.


Zadbaj o klimat i atmosferę

Same meble to za mało aby stworzyć jadalnię idealną. Zadbaj o to, jak wygląda. Jasne, pastelowe kolory, dekoracje ścienne, które nawiązują do kulinarnych motywów czy piękna zastawa – to wszystko sprawi, że wspólne posiłki staną się prawdziwą przyjemnością. Na stole nie powinno zabraknąć również elementów dekoracyjnych – ładnej serwety, świeżych kwiatów czy ładnego wazonu. Upewnij się, że to w jaki sposób urządzasz swoją jadalnię jest zgodne z wystrojem innych części mieszkania. Pamiętaj, że pomieszczenia powinny tworzyć spójną całość. 

Podsumowując, aby stworzyć komfortową jadalnię wcale nie musisz mieć wielkiego pomieszczenia, w którym zmieści się stół z dwunastoma krzesłami. Równie dobrze sprawdzi się niewielki stolik z ławkami. Ważne jest to, aby stworzyć miejsce klimatyczne, które będzie zachęcało do wspólnego spożywania posiłków.