Jak dbać o meble tapicerowane?

Trudno wyobrazić sobie komfortowo wyposażone mieszkanie bez mebli tapicerowanych. To właśnie one zapewniają nam komfort i idealne warunki wypoczynku jednocześnie stanowiąc ozdobę salonu lub sypialni.
Niestety, zazwyczaj zdobią salon tylko wtedy, gdy są nowe. Wraz z upływem czasu zabrudzenia, przetarcia, plamy sprawiają, że ulubiona kanapa zaczyna straszyć. Jak do tego nie dopuścić? W jaki sposób dbać o meble tapicerowane? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim regularne odkurzanie

Jeśli zależy ci na tym, by meble tapicerowane w twoim mieszkaniu wyglądały idealnie pamiętaj o tym, by odkurzać je za każdym razem gdy odkurzasz podłogę. Osiadający na tkaninach kurz sprawia bowiem, że tapicerka zaczyna wyglądać nieświeżo i nieatrakcyjna. Wykorzystaj specjalną szczotkę lub końcówkę i dokładnie odkurz całą powierzchnię mebla.


Plamy zapieraj na bieżąco

Dom to nie muzeum, wypadki się zdarzają. Bywa, że wędrując na kanapę przypadkowo upuścimy na nią coś do jedzenia lub picia. W takiej sytuacji warto działać na bieżąco. Szybkie osuszenie zabrudzenia, zapranie go delikatnym środkiem lub wykorzystanie jednej z wielu domowych metod to najszybszy sposób na pozbycie się zabrudzenia w całości. Jeśli będziemy czekać plama wsiąknie w tkaninę obiciową, przez co jej usunięcie będzie znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Jak odświeżyć tapicerkę?

Nawet jeśli regularnie odkurzasz kanapę lub inny tapicerowany mebel a zabrudzenia usuwasz na bieżąco po latach kolor tapicerki daleki będzie od ideału. W takiej sytuacji należy odświeżyć całą tapicerkę. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zakup gotowego środka, który wciera się w tkaninę a następnie odkurza mebel. Drugi to delikatne pranie za pomocą wody z odrobiną płynu do prania. W przygotowanej tak wodzie moczymy szmatkę lub gąbkę, którą lekko trzemy tkaninę obiciową.

Tych błędów nie popełniaj

Jeśli zależy ci na tym, by meble tapicerowane w twoim domu wyglądały idealnie zapomnij o mocnym tarciu tkanin podczas ich czyszczenia. Możesz je odbarwić lub nawet doprowadzić do tego, że zostaną uszkodzone.
Nigdy nie decyduj się również na czyszczenie tapicerki mocnymi detergentami (np. płynem do mycia naczyń). Unikaj również stosowania środków z alkoholem na powierzchni mebli ze skóry ekologicznej – doprowadzi to bowiem do jej popękania.

Podsumowując, dbanie o meble tapicerowane wcale nie musi być trudne, choć nie da się ukryć, że wymaga to systematyczności. Na szczęście materiały obiciowe są coraz bardziej wytrzymałe a ilość dostępnych środków czyszczących sprawia, że każdy z nas może wybrać odpowiedni preparat do swoje sofy lub kanapy.