Jak przechowywać książki w domu?

Książki towarzyszą wielu z nas. Uczą, bawią, pozwalają poznawać świat lub przenieść się w odległe miejsce. Jednocześnie zajmują sporo miejsca. Niewielu z nas decyduje się na ich oddanie lub sprzedanie po przeczytaniu. I bardzo dobrze! Książki mogą bowiem stać się prawdziwą ozdobą naszego mieszkania i sprawić, że nabierze ono wyjątkowego klimatu. Wystarczy jedynie zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Jak? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Nie chowaj książek na dnie szafy

Podstawowym błędem, który często popełniają mole książkowe jest chowanie swoich zbiorów w zamkniętych szafach. Spoczywające na dnie szuflady książki mają małe szanse na to, że ktoś po nie sięgnie. Co więcej, nie wykorzystujemy wówczas ich potencjału dekoracyjnego. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się jak przechowywać książki z domu zacznij od wyjęcia ich na światło dzienne.

Wykorzystaj wnęki i inne nietypowe miejsca

Wiemy już, że warto mieć domową biblioteczkę, która jest widoczna. Niemniej jednak nikt z nas nie chcę zagracać swojego mieszkania. Dlatego też warto wykorzystać nietypowe miejsca takie jak wnęki czy ściany pod skosami w mieszkaniu. Są to zazwyczaj miejsca trudno ustawne, w których nie mieszczą się żadne meble – wieszając tam półki na książki oszczędzamy miejsce a jednocześnie sprawiamy, że w naszych wnętrzach nie straszą już puste przestrzenie.

Dobór regału

Regał na książki powinien być dopasowany do stylu, w jakim urządzone jest twoje mieszkanie. Fantazyjna półka o niecodziennych kształtach nie sprawdzi się w mieszkaniu urządzonym w stylu vintage. Wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem jest regał z drzwiczkami, który wpasuje się stylistycznie do wyglądu wnętrza a przy tym ochroni książki przed kurzem.
Zastanów się ilu półek potrzebujesz oraz czy zamierzasz powiększać swoją kolekcję książek. Nie da się bowiem ukryć, że pusty regał z książkami nie prezentuje się zbyt dobrze. 

Przydatne drobiazgi

Jeśli zależy ci na tym, żeby twoja domowa biblioteczka prezentowała się doskonale wykorzystaj przydatne drobiazgi takie jak podpórki do książek. Dostępne w wielu różnych kształtach i wersjach kolorystycznych mogą nie tylko utrzymać książki w pionie, ale również stać się ozdobą domowej biblioteczki. 

Podsumowując, zadbana, domowa biblioteczka to doskonały sposób na to, by ozdobić swój salon, sypialnię lub gabinet. Jej stworzenie nie jest wcale trudne. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach wybór regałów i półek, które pozwolą nam zadbać o odpowiednie przechowywanie książek w domu jest niezwykle szeroki. Każdy z nas moze znaleźć więc idealne rozwiązania.