Plakaty i obrazy w salonie, czyli szybka zmiana we wnętrzu

Jak szybko odmienić wygląd salonu, gdy budżet skrzeczy? Trzeba coś powiesić na ścianie. Plakaty albo obrazy nie są dużym wydatkiem. Zasadniczo to można je zdobyć nawet za darmo. Jak? Plakaty często rozdają instytucje kultury, np. kina, filharmonie, teatry. Często to są oryginalne, niebanalne projekty. Albo obrazki związane z kultowymi dziełami filmowymi. Obrazy natomiast można stworzyć samemu (ryzykowne, ale dające dużą satysfakcję) lub wygrzebać na pchlim targu.

Tanie obrazy można także zdobyć na specjalnych wydarzeniach, organizowanych przez szkoły i uczelnie plastyczne. Młodzi artyści zwykle nie chcą kokosów za swoje dzieła, a kto wie, może trafi się na talent pokroju Kossaka albo Beksińskiego? 

Obrazki i plakaty dla szybkiej metamorfozy

Udekorowanie ściany odpowiednimi obrazkami może naprawdę zmienić charakter wnętrza. Jeśli masz poczucie, że Twój salon jest nijaki, brakuje mu wyrazu i nie możesz patrzeć na tę szarzyznę? Spróbuj z plakatami i obrazami. Alternatywą mogą być naklejki na ścianę.

Można je powiesić w różnorodny sposób: eksponować pojedynczo albo stworzyć kompozycję. Mogą wisieć harmonijnie, w geometrycznym porządku albo tworzyć asymetryczny układ.

Za pomocą obrazów na ścianie można ukryć wiele rzeczy: krzywe ściany, podłogi, niedomalowane detale. Interesujące grafiki odwrócą uwagę od lekko już przykurzonej kanapy albo niedopasowanego do wnętrza stolika. 

Unikaj przesady

Wieszając ozdoby na ścianie należy jednak uniknąć jednej rzeczy – przesady. Jeśli nie masz doświadczenia z wieszaniem obrazów i plakatów, poszukaj odpowiedniej inspiracji na pintereście albo innym portalu. Aby odpowiednio wyeksponować grafiki potrzeba odrobiny zmysłu estetyki. Wieszanie byle jak, bez uwzględnienia wysokości, proporcji itp może zaburzyć salon. Bezpieczna wysokość dla obrazu lub plakatu to ok. 150 cm od obrazu dla środka grafiki. Tę wysokość warto potraktować jako wyjściową i na tej podstawie tworzyć kompozycję. 

Jeśli chcesz powiesić wiele obrazów asymetrycznie, pamiętaj, by zastosować jakiś klucz i przykładowo wieszać naprzemiennie małe i duże grafiki