Raport 2019 – jak Polacy kupują meble?

Coraz częściej kupujemy meble przez internet. Przynajmniej tak dowodzą wyniki raportu, o tym, jak Polacy podejmują decyzje zakupowe. Co zmieniło się w porównaniu z poprzednim rokiem? Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania.

Oglądamy w sklepach, kupujemy przez internet?

Coraz więcej naszych rodaków decyduje się zamówić meble w internecie, często ze względu na atrakcyjniejszą cenę. Nie oznacza to jednak, że nadal nie czujemy potrzeby dokładnego obejrzenia mebla przed zakupem. Bardzo wielu z nas najpierw odwiedza showroomy lub salony meblowe, sprawdza jakość wykonania, a dopiero potem składa zamówienie przez internet.

Zjawisko to dotyczy zarówno niewielkich producentów, jak mówią przedstawiciele firmy Adriana Furniture: “Zawsze po dodaniu nowego mebla do danego showroomu wzrasta ilość zamówień”, ale także dużych marek, jak BRW czy Agata Meble.

Inną opcją jest zamówienie wzorników materiałów meblarskich. Z tej opcji korzysta ok. 35% klientów, sklepy także tutaj odnotowują wzrost. Coraz więcej osób świadomie urządza swoje mieszkanie, starannie dobierając każdy detal. Z tego powodu chcą sprawdzić, czy dana tapicerka będzie współgrać z farbą na ścianie, a okleina kredensu nie będzie gryźć się z kolorem podłogi.

Kupujemy droższe meble

Kolejnym trendem jest rosnąca wysokość rachunku, jaki zostawiamy w sklepach meblowych. O ile dziesięć lat temu przeciętna wartość koszyka wynosiła około 2000 złotych, o tyle teraz jest to 5000 złotych. Nie wynika to jedynie z inflacji i malejącej siły nabywczej złotówki, ale także tego, że nasze społeczeństwo staje się zamożniejsze.

Dla wielu rodzin impulsem do wymiany umeblowania i zrobienia gruntownego remontu były pieniądze z 500+. Dzięki tym środkom wiele dzieci ma dużo ładniejsze dziecięce pokoje, ale też z pieniędzy tych korzystają dorośli. 

Lubimy polskie marki

Ostatnią zmianą, o jakiej warto wspomnieć, jest rosnąca popularność polskich marek. Coraz częściej wybieramy produkt nie tylko ze względu na jakość wykonania, ale także kraj pochodzenia. A polscy producenci zdecydowanie nie mają powodów do kompleksów. Jesteśmy światową potęgą, jeśli chodzi o produkowanie mebli. 

Nasze meble mają świetną jakość, są chętnie kupowane przez Niemców, Francuzów, a nawet zakochanych w swoim designie Włochów. Nic więc dziwnego, że sami Polacy także stawiają na rodzime marki.