Styl angielski – jak stworzyć takie wnętrze?

Pod ostatnim artykułem o wnętrzach w szarościach zapytaliście mnie o styl angielski. Czym się różni od skandynawskiego i dlaczego go lubię? Śpieszę z odpowiedzią.

Styl angielski to styl, który wywodzi się z domów średniej klasy angielskiej, zwłaszcza położonych na prowincji, czyli małych miasteczkach i wsiach. Ja osobiście uwielbiam brytyjskie książki i seriale kostiumowe. Płakałam na “Pannach z Cranford”, śledzę morderców z “Ojcem Brownem”, poczytuję Jane Austen, Agathę Christie itp. To właśnie angielska klasa średnia (w przypadku Austen zubożała szlachta) jest często bohaterem tych historii. W serialach i filmach kostiumowych podpatrzeć można wnętrza, w wielu przypadkach przesiąknięte tym prowincjonalnym, angielskim duchem. 

To styl tradycjonalistyczny, mocno nawiązujący do stylu klasycznego i trochę do rustykalnego.

Jak stworzyć wnętrze w stylu angielskim?

Podstawą są meble wypoczynkowe. Duże, przepastne i wygodne kanapy, narożniki i fotele. Nie zaszkodzi także wygodny podnóżek. To one stanowią centrum wnętrza, bo umówmy się – gdzieś trzeba przyjąć sąsiadki na ploteczki albo wypić herbatę o 17. W życiu angielskiej prowincji życie towarzyskie, wizyty i rewizyty stanowiły cały rytuał, pieczołowicie nadzorowany przez panie domu. Oprócz kanap w pokoju znaleźć się mogą stoliki, ławy, przeszklone witryny, komody itp. Niekoniecznie muszą one być oryginalne i stare, ale dobrze by były dość klasyczne w swej formie.

Źródło: smalldesignideas.com/

Wnętrze powinno być przytulne, dozwolone są kolorowe ściany, pokryte na przykład tapetą w delikatny kwiecisty wzorek albo pomalowane na zielono, żółto, niebiesko itp. Często spotykane są także pasy, bordiury i inne detale, dzielące ścianę na różne części. Delikatne desenie zastosować można także na tekstyliach. Kanapa w kwiaty albo szkocką kratę? Jak najbardziej, w stylu angielskim jest to mile widziane.

Źródło: smalldesignideas.com/

Warto wspomnieć, że stare, angielskie domy są raczej niewielkie, styl więc ten dobrze przyjmnie się w … mieszkaniu z wielkiej płyty. Choć plany filmowe budowane w studiu oferują zwykle większą przestrzeń, to wizyta w Anglii pozwala wyprowadzić z błędu. Niskie otwory drzwiowe, niewielkie pokoje, małe okna – to norma w starszym budownictwie. Styl angielski pozwala pozbyć się kompleksów, jakich można nabawić się, oglądając w różnych programach o szukaniu domu Amerykanów. “Co? Sypialnia ma mniej niż 35 metrów kwadratowych?”. Gwarantuję wam, że większość mieszkańców Wysp Brytyjskich zrobiłaby całe mieszkanie na takim metrażu.

Źródło: houzz.co.uk

Przy stylu angielskim ważną rolę grają dodatki. stylowe lampy, zestaw porcelany, szydełkowa serwetka, czarno-białe fotografie w ozdobnych ramkach. Ja urządzając swoje mieszkanie zmieniam się w angielską damę, która właśnie przybyła na swoje włości. Mam mnóstwo zabawy. Nie oznacza to jednak, że jestem bardzo konsekwentna w tym stylu, bo najważniejsza jest dla mnie wygoda i praktyczność.