Styl rustykalny w domu

Styl rustykalny nie jest może najmodniejszy, natomiast spokojnie można określić go jako ponadczasowy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto ze swojego domu, zamiast stawiać na aktualne trendy, będzie wolał zrobić chatę z Zalipia. Nawet, jeśli mieszka w centrum dużego miasta. Osiągnąć efekt stylu rustykalnego jest bardzo łatwo. 

Podstawy stylu rustykalnego

Aby uzyskać efekt rustykalnego wnętrze, nie trzeba wiele. Można bazować na już posiadanych meblach, o ile nie są utrzymane w bardzo nowoczesnych stylu. Na bazę najlepsze są meble drewniane w naturalnych odcieniach, z widocznymi słojami lub lakierowane na biało. Moja znajoma użyła w swoim wiejskim domu mebli z PRL-i, wyglądają idealnie.

Jeśli chodzi o kolory, to wiadomo – najlepiej postawić na ściany bielone. Ale do wnętrz rustyklanych pasować będa też tapety w kwiatowe wzory, boazeria albo dekorowanie ścian borderami. Zależy, jakimi wnętrzami zamierzamy się inspirować. Inaczej wygląda przecież chata zakopiańska, a inaczej wnętrza, inspirowane stylem angielskim.

Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym można postawić na eklektyzm, jak i ściśle trzymać się określonych granic. W tym pierwszym przypadku kluczowe będą ludowe motywy: kwiaty, krata, ceramika z naturalnej gliny, malowane we wzory drewno. 

Gdy zdecydujemy się na odwzorowanie konkretnego nurtu w stylu ludowym – to należy dobrze go zgłębić i poszukać mebli i dodatków, które się w niego wpisują. Na pewno Twoim przyjacielem w tym wypadku będa pchle targi, wyprzedaże ze starych domów oraz portale ogłoszeniowe i aukcyjne. Nie zaszkodzi też poszukać specjalistów-rękodzielników, którzy odtworzą dla Ciebie dane elementy. 

Czy styl rustykalny to dobry wybór?

Na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Moim zdaniem – dopóki nie robimy z domu muzeum, w którym nie da się normalnie mieszkać, a nowoczesne sprzęty nie mają racji bytu, bo nie pasują do stylu, to wszystko jest w porządku. 

Styl rustykalny najlepiej sprawdza się w domu jednorodzinnym, najlepiej ze sporym ogrodem, dzięki czemu wnętrze będzie mogło korespondować z zielenią za oknem. Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniu to się nie sprawdzi. Tu jednak potrzeba nieco wyczucia, bo m-3 urządzone niczym chata ze skansenu może sprawdzić karykaturalne wrażenie.