Styl techno we wnętrzach – trend dla minimalistów

Wraz z nastaniem mody na mieszkania aranżowane w starych, pofabrycznych przestrzeniach, tak zwanych loftach, nastał też trend na meble i detale w nieco industrialnym klimacie. Styl ten nazywamy stylem techno. Jak osiągnąć efekt techno i dla kogo te wnętrza będą idealne.

Styl techno – dla kogo?

Styl techno rzadko jest wybierany do miejsc mieszkalnych, częściej pojawia się w restauracjach, pubach albo designerskich butikach. Nie oznacza to jednak, że nie ma odważnych, którzy decydują się na dom w takiej aranżacji.

Styl techno jest dla nas, jeśli lubimy miejskie, przemysłowe klimaty. Myślisz: idealne wnętrze i oczyma wyobraźni widzisz łódzką przędzalnię? Odnajdziesz się w stylu techno. To mieszanka surowości (gołe, betonowe ściany i podłogi, cegła, kominy, rury, miedziane elementy) połączonej z przytulnymi, mieszkanlnymi elementami (rośliny doniczkowe, wygodny fotel, drobiazgi, jak książki, osobiste bibeloty).

Jak urządzić wnętrze w stylu techno?

Choć efekt ten można osiągnąć praktycznie w każdym mieszkaniu, to idealnym tłem jest przestrzeń pofabryczna, mieszkanie wydzielone ze starych strychów, magazynów, rozdzielni albo w wieżach ciśnień. 

Doskonale jest, gdy we wnętrzach zostały jeszcze jakieś dawne elementy – tabliczki, oryginalne okablowanie albo rury. Zawsze może także takie dodatki kupić na targu staroci. Aby osiągnąć efekt surowości należy oczyścić ściany z ewentualnej farby lub pociągnąć ją cienką warstwą struktury, np. betonu. Jeśli ściany są ceglane – możemy zbić tynk, zostawiając odkryty mur.

W stylu techno króluje geometria

Wybierając meble do tak urządzonego wnętrza kierować musimy się ich bryłą. Kształt mebli powinien być kanciasty, prosty i geometryczny. Jeśli fotel – najlepiej prostokątny albo kwadratowy, bez zagięć i miękkich linii. Jeśli komoda – najlepiej prosta, bez dekoracyjnych okuć i uchwytów.

Z materiałów na meble do wykorzystania idealna jest chromowana stal oraz szkło. Jeśli tapicerka – najlepiej skórzana albo gładki materiał, bez pikowania lub drukowanych motywów. Kształty mebli, jak już wspomniano powinny nawiązywać do geometrycznych figur.