Styl techno we wnętrzach – trend dla minimalistów

Wraz z nastaniem mody na mieszkania aranżowane w starych, pofabrycznych przestrzeniach, tak zwanych loftach, nastał też trend na meble i detale w nieco industrialnym klimacie. Styl ten nazywamy stylem techno. Jak osiągnąć efekt techno i dla kogo te wnętrza będą idealne.

Styl techno – dla kogo?

Styl techno rzadko jest wybierany do miejsc mieszkalnych, częściej pojawia się w restauracjach, pubach albo designerskich butikach. Nie oznacza to jednak, że nie ma odważnych, którzy decydują się na dom w takiej aranżacji.

Styl techno jest dla nas, jeśli lubimy miejskie, przemysłowe klimaty. Myślisz: idealne wnętrze i oczyma wyobraźni widzisz łódzką przędzalnię? Odnajdziesz się w stylu techno. To mieszanka surowości (gołe, betonowe ściany i podłogi, cegła, kominy, rury, miedziane elementy) połączonej z przytulnymi, mieszkanlnymi elementami (rośliny doniczkowe, wygodny fotel, drobiazgi, jak książki, osobiste bibeloty).

Jak urządzić wnętrze w stylu techno?

Choć efekt ten można osiągnąć praktycznie w każdym mieszkaniu, to idealnym tłem jest przestrzeń pofabryczna, mieszkanie wydzielone ze starych strychów, magazynów, rozdzielni albo w wieżach ciśnień. 

Doskonale jest, gdy we wnętrzach zostały jeszcze jakieś dawne elementy – tabliczki, oryginalne okablowanie albo rury. Zawsze może także takie dodatki kupić na targu staroci. Aby osiągnąć efekt surowości należy oczyścić ściany z ewentualnej farby lub pociągnąć ją cienką warstwą struktury, np. betonu. Jeśli ściany są ceglane – możemy zbić tynk, zostawiając odkryty mur.

W stylu techno króluje geometria

Wybierając meble do tak urządzonego wnętrza kierować musimy się ich bryłą. Kształt mebli powinien być kanciasty, prosty i geometryczny. Jeśli fotel – najlepiej prostokątny albo kwadratowy, bez zagięć i miękkich linii. Jeśli komoda – najlepiej prosta, bez dekoracyjnych okuć i uchwytów.

Z materiałów na meble do wykorzystania idealna jest chromowana stal oraz szkło. Jeśli tapicerka – najlepiej skórzana albo gładki materiał, bez pikowania lub drukowanych motywów. Kształty mebli, jak już wspomniano powinny nawiązywać do geometrycznych figur. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *