Tekstylia we wnętrzach: poduszki, zasłony, koce, dywany

Urządzając swoje mieszkania często zwracamy uwagę na wybór mebli, rodzaju wykończeniu podłóg czy kolor ścian. Wszystkie te elementy są oczywiście bardzo ważne, ale nie zawsze wystarczają by stworzyć przestrzeń, która będzie klimatyczna i ciepła.
Bardzo ważny jest bowiem wybór odpowiednich dodatków. Wśród nich nie powinno zabraknąć tekstyliów. To właśnie za ich pomocą możemy osiągnąć naprawdę spektakularne efekty.

Poduszki – prosty sposób na odżywienie kanapy

W polskich domach kanapy najczęściej mają neutralne kolory – beże, brązy, szarości – to kolory bezpieczne, które zawsze prezentują się dobrze. Nie da się jednak ukryć, że są nieco nudne. W jaki sposób ożywić wnętrze? Wykorzystując ozdobne poduszki. Wybór jednolitych w kontrastowym kolorze to propozycja dla odważnych. Jeśli zaś o wiele bardziej cenisz sobie klasykę postaw na poduszki we wzory, które nawiązują kolorystycznie do kanapy a jednocześnie przełamują spokojny kolor drugim, żywszym odcieniem.

Koc – wygoda, ciepło i ozdoba

Większość z nas traktuje koc jako rozwiązanie na chłodne zimowe wieczory, nie patrząc raczej na nie pod kątem ozdoby mieszkania. Tymczasem koc może tworzyć klimat w salonie lub sypialni. Wystarczy spojrzeć na niezwykłe koce z wełny czesankowej. Ich gruby splot prezentuje się naprawdę elegancko i zwraca na siebie uwagę.

Zasłony – klimatyczna ozdoba okna, która może odmienić wnętrze

Mówiąc o tekstyliach w mieszkaniu nie sposób nie wspomnieć również o zasłonach w oknach. Stanowią ozdobę okna a jednocześnie mogą pomóc nam zapewnieniu sobie prywatności. Co równie ważne, wybór koloru lub wzoru może pomóc nam osiągnąć różnorodne efekty. Przykładowo – jasne, pastelowe kolory zasłon to prosty sposób na to, by optycznie powiększyć wnętrze. Duże wzory, kolorowe nadruki – ożywią wnętrze, zaś ciemniejsze odcienie – dodadzą elegancji. 

Dywan – dlaczego warto go mieć?

Obecnie sporo osób rezygnuje z posiadania dywanu na podłodze uznając, że jest on jedynie zbiorowiskiem kurzu. To błąd! Dom bez tekstyliów jest chłodny i nijaki. Nawet niewielki dywan pozwala ocieplić pomieszczenie i sprawić, że staje się znacznie bardziej klimatyczne. Co ważne, obecnie modne są dywany, które nie posiadają długiego włosia i wykonane są z syntetycznych materiałów. Dzięki temu utrzymanie ich w czystości jest znacznie łatwiejsze. 

Podsumowując, w dzisiejszych czasach wybór tkanin i materiałów jest niezwykle szeroki i różnorodny. Możemy wybierać spomiędzy gotowych rozwiązań lub zdecydować się na samodzielne wykonanie ozdób na poduszki, zasłon lub innych elementów dekoracyjnych.